تبلیغات
.: فرهنگ و آداب و رسوم سنندج :. - آیین های ماه محرم در سنندج
امروز:

صفحه نخست

تماس با ما

لینك آر اس اس

آرشیو مطالب

ایمیل ما

گالری

ارسال مطلب
:: بناهای مذهبی سنندج
:: بناهای تاریخی سنندج
:: جاذبه های طبیعی سنندج
:: بازیهای محلی سنندج
:: هنرمندان کرد
:: صنایع دستی سنندج
:: مناطق دیدنی سنندج
:: مراسم سوگواری در سنندج
:: اعیاد در سنندج
:: فرهنگ سنندج

آرشیو پیوند ها ارسال پیوند
نظر شما درباره وبلاگ؟
آمار بازدید :
:: تعداد مطالب :
:: تعداد نویسندگان :
:: آخرین بروز رسانی :
:: بازدید امروز :
:: بازدید دیروز :
:: بازدید این ماه :
:: بازدید ماه قبل :
:: بازدید کل :
:: آخرین بازدید :
آیین های ماه محرم در سنندج
مرتبط با : ,مراسم سوگواری در سنندج

ارادت مردم اهل سنت استان کردستان به امام حسین(ع) انکارناپذیر است به طوری که منابع و کتاب‌های نویسندگان و شعرای این منطقه به روشنی گویای این حقیقت است.
به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، استان کردستان دارای دو بافت قومی کرد و ترک و مذاهب شیعه و سنی است که تمامی آنها هر ساله در ایام محرم در قالب دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی به عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) می‌پردازند.
در استان کردستان 500 هیئت مذهبی فعالیت دارد که 11 هیئت آن مربوط به اهل تسنن است. و در عزاداری‌ها همراه با برادران و خواهران تشیع استان شرکت می‌کنند.
منابع مکتوب شاعران و نویسندگان اهل سنت گواهی محکم بر اثبات ادعای ارادت آنان به امام حسین(ع) است.
شیخ‌رضا طالبانی شاعر پارسی‌گوی کرد اهل سنت در مدح امام حسین(ع) چنین می‌سراید:
لافت از عشق حسین است و سرت برگردن است/ عشق‌بازی، سر به میدان وفا افکندن است.
گر هواخواه حسینی، ترک سرکن چون حسین/ شرط این میدان به خون خویش بازی کرده است.

محرم الحرام


از حریم کعبه کمتر نیست دشت کربلا/ صد شرف دارد بر آن وادی، که گویند ایمن است.
ای من و ای من فدای خاک پاکی کاندرو / نور چشم مصطفی و مرتضی را مسکن است.
زهره زهرا نگین و خاتم خیرالوری/ زور زهر مرتضی و حیدر خیبرکن است.
سنیم، سنی ولیکن حب آل مصطفی/ دین و آیین من و آباء و اجداد من است.
شیعه و سنی ندانم، دوستم با هرکه او/ دوست باشد، دشمنم آن را که با او دشمن است.
همچنین کتاب شعاع مهرحسین (ع) در ادب کرد اهل سنت که به همت شاهرخ اورامی شاعر کرد سنندجی جمع‌آوری و تألیف شده است، گوشه‌ای از ارادت ادیبان و عرفای سرشناس کرد‌زبان اهل سنت کردستان را نسبت به ساحت مقدس حضرت امام حسین(ع) نشان می‌دهد.
در این کتاب اشعار نغزی از شعرای کرد اهل سنت به زبان‌های فارسی، کردی و عربی آمده است که گویای ارادت زایدالوصف مردم کرد شافعی مذهب به اهل بیت پیامبر(ص) به ویژه حضرت امام حسین(ع) است:
بنگر ز روی زردم همه اشک همچو کوکب/ بشنو ز سینه من همه شب نوای یا رب
شده از غمم سنندج هم غرق آتش و تب/ ز نوای مرغ یاحق بشنو تو در دل شب
همچنین ماموستا شیخ نافع مظهر معروف به امینی از شاعران کرد اهل سنت سقز نیز به زبان کردی شعری زیر را در مورد عاشورا سروده که ترجمه آن در زیر هر بیت آورده است:
روژی عاشورا ئاسمان و زه‌مین/ هه‌ر دو به جوته ده‌که‌ن زاری و شین
روز عاشورا آسمان و زمین/ هر دو با هم گریه و زاری می‌کنند
زه‌مین بی‌قه‌رار به گریه و نالین/ ئاسمان که‌سه‌ر و عاجز و خه‌مین
زمین بیقرار است و گریه و ناله می‌کند / آسمان هم عاجز و کسل و غمگین شده است
دائم داد ئه‌که‌ن به دلی به‌تین/ له درگای خوای ره‌ب العالمین
مدام با دلی گرم داد می‌زنند / از درگاه خداوند رب‌العالمین
ده‌لین خوای گه‌وره خوت ئاگاداری/ چون پیک هینه‌ر و په‌روه‌ردگاری
می‌گویند ای خدای بزرگ خودت آگاهی داری/ چون خودت آفریننده و پرورگار هستی
وا حه‌فتاو دو که‌س یارانی دین دار/ که‌وتونه داوی یه‌زیدی خوین خوار
اینکه 72 نفر از یاران دین‌دار/ به دام یزید خونخوار افتاده‌اند
هه‌ر یه‌ک به جوری ده‌نالی به زار/ حسین شهید و عه‌باس بریندار
هر کدام از آنها به گونه‌ای ناله می‌کنند/ حسین شهید و عباس هم زخمی شده‌اند
زه‌ینه‌ب و ئه‌کبه‌ر به ته‌نیا ماون/ له ده‌شتی به‌لا چاوه‌ری ئاون
زینب و اکبر تنها مانده‌اند/ در دشت بلا چشم به راه آب هستند
چاوه‌رین عه‌باس ئاو بینی بویان/ په‌ر داخی بخون بشکی تینویان
چشم براه عباسند که برای آنها آب بیارد/ زیاد بخورند تا تشنگی آنها رفع شود
سپایانی په‌ست قه‌ومی به‌د فه‌رمان/ هه‌مو تیریان خست نیو مالی که‌وان
سپاهیان پست از قومی بدفرمان/ همه آنها تیر در کمان گذاشتند
که‌مان دارانی یه‌زیدی گومرا / تیریان له مالی که‌وان کرد ره‌ها
کمانداران یزید گمراه/ تیر را از کمان‌های خود رها کردند
دایان له عه‌باس دو بالیان شکاند/ ئاوی مه‌شکه‌که‌ی عه‌باسیان رژاند
به عباس زدند و دو بال وی را شکستند/ آب مشک او را بر زمین ریختند
به‌و شکل و شیوه خویان کرده په‌ند/ به‌د ناون به‌د ناو تا هه‌زار و ئه‌ند
با این شکل و شیوه خود را رسوا کردند/ بدنام بدنام شدند تا هزار و اندی
سه‌ر شور و ریسوان له‌ هه‌ر دو دونیا / نه‌فرینن نه‌فرین بو هه‌تا هه‌تا
سر‌افکنده و رسوا شدند در هر دو دنیا / نفرین شده و نفرین شدند برای همیشه
مردم استان کردستان در ایام محرم هر کدام به نوعی ارادت خود را به امام حسین(ع) و مقوله عاشورا به اثبات می‌رسانند به طوری که مردم سنندج در شب عاشورا در امامزاده پیرعمر در این شهر جمع شده و با روشن کردن شمع به دعا و نیایش و عزاداری می‌پردازند.
آیین‌های عاشورایی خاصی نیز در سایر شهرهای استان با آداب و رسوم خاصی همچون تشت‌گذاری، تشکیل حلقه عزا در مقابل مساجد تکایا و حسینیه‌ها با ذکر حسین وای، مراسم گل‌گیران و مجالس روضه‌خوانی و تعزیه‌خوانی که از واپسین روزهای ماه ذی‌الحجه آغاز و تا پایان دهه نخست محرم ادامه می‌دهند.
مردم استان کردستان به شیوه‌های سنتی در قالب دسته‌های عزاداری عشق و ارادت خود را به خاندان اهل بیت (ع) و شهدای کربلای معلی ابراز می‌دارند که یکی از این شیوه‌های سنتی مراسم گل‌گیران در روز عاشورای حسینی و خاص منطقه شهرستان بیجار است.
برای اجرای این مراسم، جوانان و مسئولان هیئت‌ها چند روز قبل از عاشورا به یاد خاک کربلا به حاشیه شهر می‌روند و مقداری خاک را تهیه و در جاهای مشخصی در داخل شهر بیجار ناخالصی‌های آن را به وسیله الک می‌گیرند و در صبح روز عاشورا خاک‌ها را با گلاب و آب مخلوط کرده و گل را برای اجرای مراسم گل‌گیران آماده می‌کنند.
عزاداران و سوگواران امام حسین(ع) و خاندان آن حضرت با حرکت دسته‌های عزاداری گل را به سر و صورت و تمام اعضای بدن خود می‌مالند و با دسته‌ها حرکت می‌کنند.
آتش‌زدن خیمه‌ها و چرخیدن عزاداران به دور آنها، سینه‌زنی، زنجیرزنی و همچنین قربانی کردن گوسفند در جلو دسته‌های عزاداری و پخش شیر، شربت و خرما از دیگر مراسمات خاص استان کردستان در ایام محرم است.
پخت حلیم در شب تاسوعا توسط زنان برخی از مناطق استان از جمله شهر سریش‌آباد از جمله رسوم دیگری است که در این استان در ایام محرم اجرا می‌شود و با این حلیم در صبح غم‌انگیز عاشورا از عزاداران پذیرایی می‌شود.
پس از سپری شدن زمانی از حرکت دسته‌های عزاداری در روز عاشورا به یاد واپسین تکبیرهای کاروانیان کربلا و ندای «هل من ناصر ینصرنی» قافله‌سالار دشت کربلا مؤذنان اذان می‌گویند و به طرف میادین شهرها می‌روند.
آیین‌های عزاداری ویژه دهه نخست محرم با برپایی نماز ظهر عاشورا به یاد آخرین نماز بزرگ شهید امر به معروف و نهی از منکر ادامه می‌یابد و بعد از ظهر عاشورا تمامی بیرق‌ها و علم‌ها به صورت افقی پیشاپیش دسته‌های عزادار به نشانه شهادت حضرت امام حسین(ع) و 72 نفر از یاران باوفایش به حرکت در آمده و با برگزاری شام غریبان حسینی به پایان می‌رسد.
آیین سنتی طشت‌گذاری که در کشور خاص منطقه سریش‌آباد در استان کردستان بوده همه ساله در آخرین شب‌های ماه ذیحجه برگزار می‌شود و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در این شهر در قالب هیئت‌های سینه‌زنی با تشکیل حلقه عزا حسین حسین‌گویان در رسای شهدای دشت کربلا بر سر و سینه می‌زنند و گرداگرد طشت آبی به نشانه بستن آب بر روی اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، عطش و تشنگی کاروان کربلا سوگواری می‌کنند.
آب متبرک این طشت در روز عاشورای حسینی در بین حاجت‌مندان و نیازمندان درگاه اهل بیت پیامبر مکرم اسلام (ص) توزیع می‌شود.
در این میان اجرای برخی آیین‌های سنتی مانند دسته اعراب هاشمی که در آن کودکان و نوجوانان با پوشیدن لباس ویژه اعراب به منزله کودکان کاروان کربلا گرداگرد اسبی که نماد ذوالجناح است بر سر و سینه‌زنان ندای «یا حسین مظلوم، حسین وای، ذوالجناح کو بابایم» سر می‌دهند و پیشاپیش دسته‌های عزاداری حرکت می‌کنند و اشک از دیده هر عاشق اهل بیت عصمت و طهارت (ع) سرازیر می‌شود.
حرکت علم‌ها و بیرق‌های عزاداری که بزرگ‌ترین آن علم بلندی منصوب به قمر بنی‌هاشم حضرت ابالفضل (ع) بوده و این امر نشانه این است که بیرق علمدار کربلا هنوز پس از گذشت 1400 سال همچنان بر زمین نیافتاده است.
علاوه بر این‌ها، گهواره حضرت علی‌اصغر (ع) که در ماه محرم در این استان اجرا می‌شود، زینب‌خوانی نیز آیینی است که در شهرهای استان کردستان به اجرا در می‌آید.
در این آیین یکی در نقش امام حسین (ع) و یکی نیز در نقش حضرت زینب (ع) خواهر بزرگوارش با خواندن اشعار و مرثیه به ذکر واقعه کربلا می‌پردازند.
ادای نزورات نیز که بیشتر به صورت پذیرایی با غذای گرم از هیئت‌ها انجام می‌شود، از شب هفتم ماه محرم آغاز شده و حاجت‌مندان و نیازمندان درگاه اهل بیت (ع) به قصد تبرک به این مجالس می‌روند و از خوان کرم خاندان نبوت بهره‌مند می‌شوند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان با اشاره به فعالیت 500 هیئت مذهبی در استان کردستان یادآور شد: 348 مورد از این هیئت‌ها ثبت شده و از این تعداد 11 هیئت مربوط به اهل تسنن، 177 هیئت در بیجار، 112 مورد در قروه، 33 هیئت در سنندج، مریوان 11، کامیاران هفت و سقز نیز هفت هیئت مذهبی فعال هستند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان با بیان اینکه 500 هیئت که ثبت شده در استان کردستان روزانه مراسم خاص خود را در ایام محرم انجام می‌دهند، گفت: هیئت‌های انصارالمهدی دهه دوم و سوم و هیئت خادم‌الحسین هفته‌ای یک شب در دو دهه دوم و سوم نیز به عزاداری و نوحه‌خوانی در سنندج می‌پردازند.
حجت‌الاسلام مسعود صفی‌یاری اظهار داشت: در زمینه جلوگیری از بدحجابی در مراسم این ایام تعامل خوبی با نیروی انتظامی استان برقرار است و تیم‌های نظارتی برای این ایام در تمامی شهرستان‌های استان تشکیل شده است.
وی از قمه‌زنی به عنوان بدعتی بد و نادرست نام برد و خاطر‌نشان کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری این بدعت که در منطقه سریش‌آباد در استان کردستان اجرا می‌شد، اکنون کمرنگ شده و برای از بین رفتن کامل آن نیازمند فرهنگ‌سازی مناسب است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان استفاده از شمایل و عکس ائمه اطهار را از دیگر کارهای ممنوع شده در این ایام ذکر کرد.
وی علاوه بر این‌ها، استفاده از زنجیرهای تیغ‌دار و استفاده از آهنگ و آلات موسیقی که با فرهنگ عاشورایی همخوانی ندارد از دیگر کارهای ممنوع شده در استان کردستان دانست و اذعان داشت: به جای این آلات تنها باید از طبل و سنج با سبک سنتی استفاده شود.
حجت‌الاسلام صفی‌یاری تصریح کرد: حضور اهل سنت برای انجام مراسم و آیین‌های خاص این ایام چشمگیر است و اهل تسنن با شرکت در دسته‌های عزاداری و سینه‌زنی ارادت خود را به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) ابراز می‌دارند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان با اشاره به اینکه گسترش فرهنگ عاشورایی مانع از ترویج فرهنگ غلط و منحط غربی در جامعه اسلامی می‌شود، گفت: مسئولان به ویژه مسئولان مذهبی باید در راستای بیان حقایق عاشورا و فرهنگ عاشورایی برای مردم به ویژه جوانان و نوجوانان از هیچ تلاشی دریغ نورزند.


برچسب ها : محرم در سنندج,محرم,سنندج,مراسم عزاداری حسین مظلوم,حسین مظلوم,عزاداری,محرم الحرام,عاشورا,تاسوعا,

نوشته شده توسط آمانج عابدی در دوشنبه 23 اردیبهشت 1392

نظرات ()

:: موتورهای جستجوی اینترنتی
:: عمارت مشیر دیوان در سنندج
:: موزه ها و مراكز فرهنگی استان كردستان
:: عمارت ملالطف ا... شیخ الاسلام سنندجی(خانه سالار سعید(موزه)و عمارت حبیبی)
:: کلیسای سنندج
:: عمارت احمدزاده در سنندج
:: حمام شیشه در سنندج
:: بازیهای بومی محلی استان کردستان
:: حمام خان (ظهیری) سنندج
:: پل قشلاق سنندج
:: مسجد دو مناره ی سقز در سنندج
:: قلعه حسن آباد در سنندج
:: آیین های ماه محرم در سنندج
:: محرم
:: مسجد جامع سنندج

:: لیست کامل مطالب ارسالی
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

:: اردیبهشت 1392
:: آذر 1389

:: لیست کامل آرشیو ماهانه


حمام سنندج جاذبه های تاریخی تاسوعا مسجد تاریخی جاذبه های طبیعی سنندج عمارت عاشورا

صفحه نخست | ایمیل ما | لینك آر اس اس | آرشیو مطالب

Powered By Farhange-Irani Copyright © 2010 by http://farhange-irani.mihanblog.com
Design By : فرهنگ ایرانی