تبلیغات
.: فرهنگ و آداب و رسوم سنندج :. - مسجد دو مناره ی سقز در سنندج
امروز:

صفحه نخست

تماس با ما

لینك آر اس اس

آرشیو مطالب

ایمیل ما

گالری

ارسال مطلب
:: بناهای مذهبی سنندج
:: بناهای تاریخی سنندج
:: جاذبه های طبیعی سنندج
:: بازیهای محلی سنندج
:: هنرمندان کرد
:: صنایع دستی سنندج
:: مناطق دیدنی سنندج
:: مراسم سوگواری در سنندج
:: اعیاد در سنندج
:: فرهنگ سنندج

آرشیو پیوند ها ارسال پیوند
نظر شما درباره وبلاگ؟
آمار بازدید :
:: تعداد مطالب :
:: تعداد نویسندگان :
:: آخرین بروز رسانی :
:: بازدید امروز :
:: بازدید دیروز :
:: بازدید این ماه :
:: بازدید ماه قبل :
:: بازدید کل :
:: آخرین بازدید :
مسجد دو مناره ی سقز در سنندج
مرتبط با : ,بناهای مذهبی سنندج,بناهای تاریخی سنندج,جاذبه های طبیعی سنندج,مناطق دیدنی سنندج

مسجد دو مناره از آثار تاریخی شهر سقز در غرب ایران است . مسجد در خیابان امام خمینی ، در بافت قدیمی سقز واقع است . تاریخ احتمالی ساخت آن را پایان دوره افشاری و آغاز دوره زند دانسته ‌اند . بالای مسجد ، دو مناره بلند قرار دارد و به همین دلیل به مسجد دو مناره شهرت دارد .
مسجد دو مناره واقع در محله ی میان قلعه ( ناو قه لا ) و در دامنه ی تپه ای تاریخی به نام " نارین قلعه " قرار دارد و تا چند سال پیش هم آثار قلعه ای قدیمی بالاتر از مسجد به چشم می خورد . این مسجد دارای دو مناره ی نسبتا بلند آجری بوده که انتهای مناره ها با شش ستون استوانه ای به سقف منتهی می شوند . مناره ها دارای تزئینات و کاشی کاری های زیبائی هستند که نقوش و تزئینات مناره ی شرقی با غربی متفاوت است . گمان بر این است مناره ها به علت ساخت ناهم زمان آنها و یا تخریب و سپس باز سازی مجدد یکی از آنها توسط معمار دیگری ، با هم متفاوتند . در داخل مناره پله هایی مدور قرار داشته که موذن با بالا رفتن از آن اذان می گفته است . تحقیقات تاریخی روی مسجد نشان می دهد که شالوده ی اصلی متعلق به دوره ی صفویه است که در دوره های زندیه و قاجاریه تعمیر و بازسازی گردیده است .

مسجد سقز


مسجد دو مناره سقزمصالح به كار رفته در بنای این مسجد شامل خشت و خام ، ‌ملات گل ، سنگ های لاشه و ‌چوب است .
احتمالا حوض خانه مسجد كه گنبدی بر فراز آن قرار دارد و محل وضوی نمازگزاران است قدیمی تر از مسجد كنونی و متعلق به دوران صفویه می باشد .

مسجد دارای شبستانی با چهار ستون قطور چوبی به نشانه چهار خلیفه اهل سنت است . شبستان مسجد به مساحت تقریبی 130 متر مربع و در جهت جنوبی در مسیر ( قبله ) دارای سه پنجره بوده که وسطی محراب مسجد است و به همت کارشناسان میراث فرهنگی به سبک و سیاق دوران قدیمی مورد بازسازی قرار گرفته است . در داخل شبستان مسجد سکویی به مساحت دو سوم طول شمالی شبستان وجود دراد که محلی برای تدریس و بحث و گفتگو و حتی استراحت مسافران بوده است . وجود این گونه سکو ها در مساجد قدیمی سقز به چشم می خورد ، برای نمونه مسجد تاریخی روستای مولانا آباد متعلق به حضرت شیخ حسن مولانا آبادی از علما و عرفای دوره ی زندیه را می توان نام برد .  در ضلع جنوب غربی ، ایوان ستوان دار ( مصلای تابستانی ) ساخته شده . در دیوار های مسجد از کاشی‌ های صابونکی با طرح سرو ( درخت زندگی ) ، کار استاد علی اصفهانی برای تزئین استفاده شده ‌است .

بانی اصلی مسجد مطابق یکی از اسناد تاریخی شخصی به نام " شیخ حسن کاکه سور " بوده است البته بعضی از معتمدین و قدمای شهر آن را منتسب به حضرت شیخ حسن مولانا آباد می دانند . ستون های داخلی مسجد چهار تا هستند که به نشان چهار خلیفه ی اسلام بنیاد نهاده می شدند . پایه های این ستون ها سنگی اما خود ستون ها چوبی هستند .

در بیرون از فضای مسجد محل حوض خانه و وضو خانه قرار دارد که آب آن توسط قناتی ( کاریز ) ی قدیمی منشعب از چشمه ای به نام کانی سفید در 5 کیلومتری محل مسجد می باشد که بعد از طی مسیری طولانی و رفتن به حمام حاجی صالح از بنا های دوره ی صفوی به مسجد می رسد . حوض مسجد دارای گنبدی آجری با روزنه ای مدور می باشد و کف آن سنگ فرش است . این مسجد و حوضخانه ی آن در سال های اخیر به عنوان اثر ملی در فهرست آثار ملی کشور شناخته شده اند .


برچسب ها : مسجد دو مناره سقز,مسجد سقز,مسجد,دو مناره,مسجد دو مناره سنندج,مسجد سنندج,بنای مذهبی سقز,مسجد مناره دار سقز,نماز در مسجد دو مناره سقز,

نوشته شده توسط آمانج عابدی در دوشنبه 23 اردیبهشت 1392

نظرات ()

:: موتورهای جستجوی اینترنتی
:: عمارت مشیر دیوان در سنندج
:: موزه ها و مراكز فرهنگی استان كردستان
:: عمارت ملالطف ا... شیخ الاسلام سنندجی(خانه سالار سعید(موزه)و عمارت حبیبی)
:: کلیسای سنندج
:: عمارت احمدزاده در سنندج
:: حمام شیشه در سنندج
:: بازیهای بومی محلی استان کردستان
:: حمام خان (ظهیری) سنندج
:: پل قشلاق سنندج
:: مسجد دو مناره ی سقز در سنندج
:: قلعه حسن آباد در سنندج
:: آیین های ماه محرم در سنندج
:: محرم
:: مسجد جامع سنندج

:: لیست کامل مطالب ارسالی
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

:: اردیبهشت 1392
:: آذر 1389

:: لیست کامل آرشیو ماهانه


تاسوعا حمام تاریخی سنندج مسجد جاذبه های تاریخی جاذبه های طبیعی سنندج عمارت عاشورا

صفحه نخست | ایمیل ما | لینك آر اس اس | آرشیو مطالب

Powered By Farhange-Irani Copyright © 2010 by http://farhange-irani.mihanblog.com
Design By : فرهنگ ایرانی